Posted by lajtarlili on Jul 12, 2025 in Szarvasbogarak - Stag beetles, Videók - Videos
Category: "Szarvasbogarak - Stag beetles"
Posted by lajtarlili on Aug 08, 2020 in Szarvasbogarak - Stag beetles
Meglepődtem, mikor találkoztam ezzel a nőstény nagy szarvasbogárral (Lucanus cervus - European stag beetle), itt a tanyán. Errefelé nem annyira gyakori, mint a kis szarvasbogár (Dorcus parallelipipedus - lesser stag beetle).
I was surprised to meet this female European stag beetle (Lucanus cervus), on the farm here. It isn't as common here as the lesser stag beetle (Dorcus parallelipipedus).
Ő is ott jelenik meg, ahol sok a korhadt fa, hiszen sok időt töltenek lárva állapotban. A kifejlett egyedek egyes fák nedvét szívogatják, például a tölgy, a fűzfa. Egészségesnek tűnt, viszont voltak rajta paraziták, melyek a lábízeknél tartózkodtak és nehéz volt egy részüket leszedni. Inkább nem kísérleteztem vele, visszaengedtem a fák közé.
It also appears where there are a lot of rotten trees because they spend a lot of time in the larva status. Adults suck the sap of some trees, such as oak and willow. It seemed to be healthy, but there were parasites on it that stayed at the feet and it was hard to pick some of them off. I preferred not to try this, let it back between the trees.
Posted by lajtarlili on Dec 16, 2018 in Alkotásaim - My creations, Szarvasbogarak - Stag beetles
Rajzórán volt a feladat, hogy egy fényképmásolatot másoljunk le, lehetőleg ugyanolyanra. Szerintem elég jól sikerült... :) Egyébként ez a faj konkrétan a nagy szarvasbogár (Lucanus cervus - European stag beetle).
The task was to make a copy of a photo on the art lesson, this image should preferably look the same as the original. I think it went pretty well... :) By the way, this species is specifically the European stag beetle (Lucanus cervus).
Posted by lajtarlili on Jul 25, 2018 in Szarvasbogarak - Stag beetles
A képen egy hím kis szarvasbogár (Dorcus paralellipipedus) látható. Nevét a hímek megnagyobbodott rágójáról kapta, melynek a harcban van szerepe. Itt is megfigyelhető az ivari kétalakúság, a hímek jóval nagyobbak a nőstényeknél. A nőstények első pár lába, ami erős, ásásra szolgál, míg a hímnek hosszú, megnyúlt és vékony.
Kötődnek a tölgyesekhez lárvaként és kifejlett bogárként is. Fejlődésük rendkívül lassú, 5 éven át maradnak lárvák, majd utána bábozódnak be. A tövisszúró gébics (Lanius collurio) előszeretettel zsákmányolja őket, mivel az erős csőrük képes a vastag kitinpáncél szétroppantásához. Állománya egész Európában csökken részben az élőhelyek elvesztése következtében.