Nem is lehetne időszerűbb a lepkékről írnom így tél közepén… Ebben a szokatlanul meleg időben ébredezik a természet, pedig még nem kellene. A hóvirág már előbújt a levelek alól, az orgonán megjelentek a bimbók, a rovarvilág is felébredt. Annyira jó az idő, hogy az atalantalepke (Vanessa atalanta) és a kék fadongó (Xylocopa violacea) is szálldos a levegőben. Sőt! A fadongók már párt is találtak maguknak. A madarak közül a széncinegék (Parus major) hím egyedei kezdték el harciasan védeni a területüket, gyakran láttam az összecsapásaikat az utóbbi napokban. Közben pedig a tavaszt idéző csodálatos éneküket hallatták.
Tehát, ott tartottam, hogy lepkék… Nagyon változatos megjelenésűek, viszont, ami szinte mindegyikükben közös, az a csodálatos szervük, a pödörnyelv. A megnyúlt jobb és a bal oldali külső állkapcsi karéjokból áll. Mik ezek a karéjok? Ahogy a nevük is mutatja, az állkapocs részei, viszont az ősibb lepkéknél megmaradt a rágó szájszerv, így a karéjok sem alkotnak pödörnyelvet. Ez a szájszervet érintő változás meghatározza a táplálékszerzés módját. Folyékony táplálék, például növényi nedvek felszívására alkalmas és ez a nedv a karéjok által formázott üregben kerül a lepke tápcsatornájába. A pödörnyelv lehet olykor egészen hosszú is. A kacsafarkú szender (Macroglossum stellatarum) a hosszú pödörnyelvének köszönheti a ragadozóktól való megmenekülést, hiszen nem kell leszállnia a virágra, ahol könnyen zsákmányul eshetne karolópókoknak. Egész egyszerűen a virág előtt repül egy helyben és gond nélkül kiszívhatja a virág ellenálhatatlan édes tartalmát. Ahhoz, hogy ennyire hatékonyan tudja irányítani a repülését, a szárnyai alakjának meg kell felelnie erre a célra. Ha megfigyeljük a szárnyai alakját és méretét, láthatjuk, hogy hosszúkásak és inkább kis méretűek. Ez a két jellemző elengedhetetlen a gyors szárnycsapkodáshoz.
A lepkék szárnya egy zseniális szerv. Kitinpikkelyek borítják a szárnyak felszínét úgy, mint a cserepek a házak tetejét. A repülésben nagyon fontos szerepet tölt be, ráadásul a kitin hidrofób, azaz víztaszító tulajdonságú, ebből adódóan a szárny vízhatlanná válik, a víz lepereg róla. Színezetük pedig lélegzetelállító, minden faj más és más. Az atalantalepke a sötét színei által gyorsabban felmelegszik napozás közben a talajon vagy faágon. Így januárban ez előnyére válik. Szóval nem lehet tudni, hogy meddig tart a fagymentes időszak, de ha ez így folytatódik, minden növény ki fog virágozni.