Posted by lajtarlili on Jun 09, 2020 in Ganajtúrók - Scarabs
Számomra eddig ismeretlen fajnak számított... Mindig tanul valamit az ember! Ez a faj a keleti prémesbogár (Trichius sexualis).
Számomra eddig ismeretlen fajnak számított... Mindig tanul valamit az ember! Ez a faj a keleti prémesbogár (Trichius sexualis).
Ez egy izgalmas történet, mert nem így terveztem az eseményeket. Egy bordás sárgacserebogarat (Amphimallon solstitiale - European june beetle) fotóztam egy korhadt fatönkön. Láttam, hogy tőlem távolabb van egy fürge gyík (Lacerta agilis - sand lizard), azt gondoltam, hogy megijed és elrohan, de nem így tett. Szóval a cserebogár elkezdett mászkálni és a gyík azon nyomban rávetette magát. Az sem zavarta, hogy fotózom őt. Izgalmas volt megfigyelni, hogy hogyan kezd neki a táplálék elfogyasztásához.
Először a fához csapkodta, olykor olyan erővel tette ezt, hogy a magasba repült a cserebogár. A kemény kitines részeket tépkedte le róla, beleértve a szárnyakat, lábakat. Majd igyekezett minél jobban összelapítani lenyelhető méretűre, hiszen a gyíkok is egyben nyelik le áldozatukat a kígyókhoz hasonlóan. Nem tartott túl sokáig a cserebogár szenvedése. A zsákmány elfogyasztása után a gyík jóízűen mosta le a nyelvével a szája szélén maradt maradékokat. Ez az egész egy cserebogár fotózással indult és ez lett belőle, egy jól lakott hím ivarú gyík.
Ez a zöld cserebogár (Anomala vitis - vine chafer) nem éppen zöld színű. De így is nagyon gyönyörű!
Épp sétáltam az udvaron, mikor nagy sebességgel nekem csapódott ez a cserebogár és leesett a fűbe, ahonnan folyamatosan igyekezett felrepülni. Nagyon kitartóan próbált elrepülni, ezért gondoltam felveszem videóra is. Ő itt egyébként a keleti cserebogár (Anoxia orientalis). Izgalmas volt megfigyelni, ahogy a szárnyfedőit kinyitotta és majd csak azután kezdett el csapkodni szárnyaival. Mostanában nagyon sokat lehet látni belőlük a fiatal erdei fülesbaglyok (Asio otus - long-eared owl) nagy örömére. Az újonnan kirepült fekete rigó (Turdus merula - common blackbird) fiókák most ismerkednek a környezetükkel és próbálnak egyedül táplálékot szerezni. Elég vicces tud lenni, mikor a még tapasztalatlan fióka összetalálkozik egy jókora keleti cserebogárral és nem megenni akarja, hanem elmenekül a bogár elől. Többször is volt már ilyenben részem, de sajnos még nem tudtam elkapni a pillanatot.
Igen ez a neve ennek a bogárnak (Pentodon idiota). Nappal aktívak, de az esti fényre is jönnek. Elég esetlenül mozognak.
Tüzetesebben utánanéztem ennek a fajnak. Tényleg egy ganajtúró bogárra emlékeztet, lehet azért is, mert a ganajtúrófélék családjába tartozik. Sokfelé előfordul, a laza talajokat kedveli, megél folyó- és tengerpartokon is. Ő az egyetlen hazai rokona az orrszarvúbogárnak (Oryctes nasicornis).